![]() |
|
|
|




















Sortiment» AdProline GLYKOL SUPERCELSIUS 1L
AdProline GLYKOL SUPERCELSIUS 1L
AdProline GLYKOL SUPERCELSIUS 1L
Artnr: 330001
Pris: 79 kr
Lagerstatus: Ej i lager
AdProline GLYKOL SUPERCELSIUS 1L
AdProline GLYKOL SUPERCELSIUS är en koncentrerad kylarglykol av hög kvalitet med extra lång livslängd (longlife). Produkten är utvecklad för att passa i de flesta europeiska, asiatiska och amerikanska personbilar, lastbilar med flera. Glykolen är även lämplig för dig som vill toppfylla men är osäker på vilken färg du har i kylarsystemet idag.
- Färg: Vit/Genomskinlig
Mycket lämplig för verkstäder som får en Longlife glykol med bra skydd mot korrision och som möter många OEM-specifikationer. Den är blandbar med andra etylenglykolbaserade kylarglykoler på marknaden.
Produkten tillhandahåller korrosionsskydd i upp till 500.000 km eller 5 år. Kontrollera kylarvätskans frysskydd varje höst och efterfyll vid behov.
- Volym: 1 Liter
- 12 st per kartong
Specifikation
- Ford WSS-M97B44-D
- Mercedes-Benz 325.3
- Renault 41-01-001
- General Motors GM 6277M
- Volkswagen VAG TL 774D & F
- MAN 324 SNF
- Volvo 1286083/002
50% Glykol = -40°C
40% Glykol = -28°C
33% Glykol = -20°CTekniks dataDensitet: 1,11pH (50%): 8,2Kokpunkt: >180°CFlampunkt: >120°C Innehåll: Etylenglykol. Etylenglykol är giftig och får ej förtäras. Den är biologiskt nedbrytbar och utsläpp av mindre mängder orsakar ej störningar i reningsverkens nedbrytningssteg.

