Elektrisk Bränslepump 12V Membran Förgasarmotorer (SU-ersättare)
| Pris: 1195 kr Art.nr: AP101 Lagerstatus: Finns i lager |
FuelFlow AP101 är en elektrisk membranbränslepump utvecklad för förgasarbestyckade standardmotorer och något trimmade bensin- och dieselmotorer upp till cirka 2,0 liter.
Till skillnad från kolvpumpar har denna membranpump ett betydligt tystare arbetsljud. Den är specifikt designad för att fungera som en optimal ersättare för ursprungliga SU-bränslepumpar, vilket gör den mycket populär för klassiska bilar. Membranpumpen arbetar snabbt upp ett maxtryck med hög frekvens, som därefter avtar och övergår till ett lugnare, lågfrekvent arbetsljud för att stabilt hålla trycket uppe.
Pumpen är uppgraderad och väl anpassad för dagens bränslen med högre etanolhalt. Varken metall- eller gummikomponenter påverkas negativt av bränslet, vilket säkerställer en lång livslängd.
Applikationer & Passande fordon:
- Ersättare till klassiska SU-bränslepumpar.
- Universell användning för bensin- och dieselmotorer med förgasare upp till 2.0 liters slagvolym.
- Passar utmärkt för klassiska fordon, veteranbilar och engelska sportbilar med 12-voltssystem.
Tekniska Specifikationer:
- Spänning: 12 Volt (Kan monteras på både negativ (-) och positiv (+) jordat chassi)
- Flöde: Max 55 liter/timma (ca 1,0 liter/minut)
- Arbetstryck: Max 0.23 bar (2 – 3,4 psi)
- Anslutning: 8 mm slanganslutning
- Dimensioner: 13 cm (längd) x 8,5 cm (bredd) x 8,5 cm (höjd)
- Vikt: 0,574 kg
Egenskaper & Installation:
- Integrerat skydd: Inbyggt 50-mikrons filter och en magnetanordning som effektivt fångar upp metallpartiklar.
- Bränsletryck: Levererar omedelbart bränsletryck (Dry Prime). Önskas ett lägre tryck rekommenderar vi att installera en Malpassi Tryckregulator (t.ex. FK2).
- Montering: Levereras komplett med vibrationshämmande fästen, skruvar och instruktioner. Se monteringsanvisningen här (PDF).









